Založ si blog

Kto kryje Dika, alebo kto je Václav Mika

Posledné udalosti v našej verejnoprávnej RTVS napovedajú, že dosluhujúci manažment Václava Miku sa už nezastaví pred ničím. Dokonca sa teraz pokúšajú verejnosti nahovoriť, že vulgárna komunikácia medzi poslancom NR SR za stranu OĽaNO NOVA Gáborom Grendelom a šéfredaktorom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom bola len neškodným klábosením. Kto si prečítal prepis ich vzájomných SMSiek vie, že to bolo priame zasahovanie politika do spravodajstva nezávislej RTVS. Odhliadnuc od sexuálnych atackov na kolegyne, zosmiešňovanie gayov a vulgárneho slovníka oboch pánov, bol to učebnicový príklad zneužívania verejnoprávneho média. Václav Mika sa však svojho šéfredaktora zastal, oprel sa pritom o výsledok skúmania vlastnej komisie a naše média to akceptovali. Možno preto, že sami lietajú v kauze zverejnených SMSiek poslanca Grendela. Možno preto, že na Vácava Miku sa na Slovensku neútočí, je rešpektovaným mediálnym odborníkom, veď šéfoval rádiu Expres, či TV Markíza. Ako sa vlastne Václav Mika stal rešpektovaným odborníkom na média?

Narodil sa v Trenčíne a vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a diaľkovo VŠMU. Jeho začiatky boli spojené s STV, ale pozornosť na seba strhol až svojim pôsobením na čele rádia Expres. Pre pochopenie sa treba na chvíľu vrátiť pred rok 1998. Na Slovensku vládol autoritatívny Vladimír Mečiar. Slovensko na rozdiel od susedného Česka, alebo Maďarska nebolo prijaté do NATO. Tajná služba uniesla do Rakúska syna slovenského prezidenta Michala Kováča. Internet na Slovensku bol v plienkach, o Facebooku ešte netušil ani jeho zakladateľ. Boli to práve klasické média, ktoré zohrali najdôležitejšiu úlohu pri páde Mečiarovho režimu. Osobitne súkromné rádio Twist herca Andyho Hryca. Slovenský éter v tom čase ovládal Mečiarom kontrolovaný Slovenský rozhlas, FUN rádio s francúzskym kapitálom, ktoré sa však sústredilo na zábavu a spomínané rádio Twist. Jeho žurnál prinášal tie najhorúcejšie kauzy, odhaloval pochybenia Mečiarovho kabinetu, ako i tajnej služby SIS. O rádiu Expres verejnosť netušila. Rok 1998 všetko zmenil. Nastúpil prvý kabinet Mikuláša Dzurindu a na Slovensku už nebolo najdôležitejšie poraziť autoritatívneho premiéra. Rádio Twist nezvládlo prechod do “normálneho” režimu. Politika ľudí prestala až tak zaujímať a počúvanosť a mienkotvornosť Twistu postupne upadala. Záchranu videli v americkom kapitále, ktoré malo záujem o jeho kúpu. Všetko bolo pripravené a očakával sa už len súhlas Rady pre retransmisiu a vysielanie.  Nebohý všemocný právnik Ernest Valko, ktorý bol aj členom tejto rady sa spolu s Petrom Abrahámom postarali, aby rada s týmto predajom Twistu nesúhlasila. Odôvodnila to tým, že slovenské frenkvencie nemá čo vlastniť zahraničný kapitál. Pre Hryca to bol začiatok jeho konca ako majiteľa súkromného rádia a zároveň to bol rozsudok smrti nad rádiom Twist. Prečo je tento príbeh dôležitý pre osobu Václava Miku? Pár mesiacov po Twiste totiž požiadalo tú istú radu o vstup zahraničného investora aj rádio Expres, ktoré začalo vysielať v roku 2000 a v étery sa presadilo najmä vďaka dopravnému servisu. V ich prípade však vstup zahraničného kapitálu všemocná rada schválila. Nikdy nikto nepochopil prečo to čo Twistu a Hrycovi zakázali, Expresu a Mikovi povolili. Valko s Abrahámom a nimi ovládaná rada rozhodli ktoré rádio prežije a ktoré nie. Veľké peniaze zarobil Mika a jeho partia v pozadí Expresu a nie Hryc a spolumajitelia Twistu. Môžeme špekulovať prečo sa tak stalo. V každom prípade rádio Expres bolo do vstupu zahraničného kapitálu v rukách “polomafiánov”, ktorí samozrejme chceli zúročiť svoje vložené peniaze. Pošepky sa v tom čase po Bratislave hovorilo, že Ernesta Valka mala pri jeho rozhodovaní o Twiste a Exprese v rade ovplyvniť známa mafiánska skupinka Piťovcov, ku ktorej mal veľmi blízko. Samotný prevod Expresu do zahraničných rúk sprevádzalo ešte niekoľko menších podvodov, nič však už nezabránilo ďalšiemu vývoju. Kocky boli hodené. Valko a Abrahám rozhodli.

Úspech Václava Miku odštaroval teda podvod. On sám na predaji Expresu zarobil veľké peniaze a po pár rokoch už s gloriolou úspešného mediálneho odborníka odišiel do TV Markíza a odtiaľ do RTVS. Všade si so sebou berie aj Tibora Búzu, ktorý tak isto pôsobil v rádiu Expres a aj dnes spolu s Mikom pôsobí v RTVS. Možno náhoda. Možno sa Mika len vie postarať o svojich ľudí. Tak ako teraz o Dika, ktorého si do RTVS priviedol z Markízy a ktorý robil očividnú nadprácu pre poslanca Grendela a jeho stranu OĽaNO NOVA.

Matovič to dal na chrapúňa

21.04.2017

Niektorí sme to tušili, niektorí to vedeli. Dlho som nechápala prečo sa Igor Matovič správa v politike ako hulvát. Prečo má potrebu urážať politických oponentov a na základe poloprávd, viac »

Veľký protikorupčný pochod alebo SaS-kárske divadielko?

17.04.2017

Na Facebooku som bola od viacerých známych pozvaná na akýsi „Veľký protikorupčný pochod“. Som za to, aby sa bojovalo proti korupcii (a nie s ňou), chcela som však vedieť o čo konkrétne viac »

Kiskov papalášizmus platíme všetci

22.02.2017

Pred pár dňami sa celý svet dozvedel, že Donald Trump na čele Spojených štátov sa môže daňovým poplatníkom pekne predražiť. Tri jeho cesty na Floridu už vyšli podľa odhadov na 10 miliónov viac »

prezidentka, zuzana čaputová

Prieskum: Čaputová je najdôveryhodnejším politikom, počtom percent predbehla premiéra

22.09.2019 13:48, aktualizované: 14:12

V júni pred nastúpením do funkcie prezidentky mala dôveru 41% opýtaných, začiatkom septembra to bolo už 56%.

Miroslav Beblavý

Beblavý nevidí Druckerovu stranu Dobrá voľba ako partnera

22.09.2019 13:31

Vníma ju ako "dcérsku odnož" strany Smer.

peniaze, bankovky, kalkulačka, plat

Nové poplatky bánk, zdraženie starých. Na pobočkách bude drahšie

22.09.2019 12:46

Od novembra niektoré služby v bankách pravdepodobne zdražejú. Finančné domy opäť avizujú zmeny cenníkov a poplatkov.

Bratislava, pochod za život, námestie snp.

Národný pochod za život obmedzí dopravu v Bratislave

22.09.2019 12:44

Dopravný podnik Bratislava z dôvodu pochodu upraví trasy niektorých liniek MHD.

zuzananovotna23

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 270689x
Priemerná čítanosť článkov: 16918x

Autor blogu

Kategórie