Založ si blog

Veľký protikorupčný pochod alebo SaS-kárske divadielko?

Na Facebooku som bola od viacerých známych pozvaná na akýsi „Veľký protikorupčný pochod“. Som za to, aby sa bojovalo proti korupcii (a nie s ňou), chcela som však vedieť o čo konkrétne ide, skôr než kliknem. Zdá sa mi totiž trocha nevhodné nazývať veci „veľkými“ skôr než sa stanú, až trocha trápne, obzvlášť ak to dopadne tak, ako so stranou Nová väčšina (NOVA) cestného piráta Daniela Lipšica. Na prvý pohľad sa však zdalo byť všetko v poriadku, už tam kliklo niekoľko tisíc ľudí, tak ak z nich príde aspoň polovica, hádam sa to bude dať nazvať „veľkým pochodom“.

Druhá vec, ktorá ma zaujímala, bola samozrejme, kto to organizuje, pretože proti korupcii sú všetci a mnohí to aj rôzne chápu. Toto vraj organizujú študenti a študentky stredných škôl a chcú, aby sa vyšetrili politické kauzy a žili sme v slušnej krajine. Vynikajúce, vravím si, to ja, keď som bola puberťáčka, na politiku som ani nepomyslela. Časy sa však menia, internet v mobiloch, možno dnešné dievčatá zaujímajú škody spôsobené úplatkárstvom na ekonomike krajiny rovnako ako diskotéky.

Troška som spozornela pri čítaní požiadaviek na webe organizátorov. Web je vynikajúci, profesionálny, pútavý, dobre vymyslený. Spomínajú sa tam však len dve konkrétne kauzy, Bašternák a Gorila. Porovnávať, alebo dokonca dávať na roveň jedného daňového podvodníka, akých sú nepochybne stovky, ak nie tisícky s kauzou gigantických rozmerov, v rámci ktorej sa rozkradla značná časť voľakedajšieho štátneho majetku v hodnote desiatok miliárd? Na to, ako je stránka a aj grafika na Facebooku profesionálna, je to podivné. Jedine, že by to bol zámer. Ak vezmeme do úvahy, že tieto decká zažili jedine kauzu Bašternák, dá sa pochopiť, prečo ju tam dali, je aj čerstvá, vďačná. No prečo rovno skáču ku Gorile? Keď protestovalo v mrazoch celé Slovensko mali 9-10 rokov. Ako je možné, že sa tam neobjavila žiadna kauzu Radičovej vlády? Žiadne platinové sitká, Daňové riaditeľstvo Košice, dokonca ani kolaps daňového systému. Zvláštna náhoda.

Tak som si týchto mládežníkov, ako sa vraví, „vygúglila“. S nápadom podľa vlastných slov prišli David Straka, Michal Karlubík a Karolína Farská. Poznajú sa a nápad sa zrodil v Slovenskej debatnej asociácii (SDA), v ktorej pôsobia (https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/17361591_10206687526386222_4613838510527733844_n.jpg?oh=50a3b8838d47ecfbab51b7245f716070&oe=594D7942)
Debatovať je určite zdravšie ako fetovať a nie sú všetci na šport, takže bohumilá aktivita. Aspoň tak sa mi zdalo, pokým som sa v „gúglení“ tejto mimovládky nedostala k informácii, že jej dlhé roky šéfoval poslanec za SaS Martin Poliačik. Dokonca to má uvedené na svojom webe http://www.eurovolby2014.sk/kandidati-na-europoslancov/martin-poliacik-zivotopis/ , pán ex-výkonný riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie. Nuž takto to dáva logiku, kde sa vzali ľudia (a možno aj peniaze) na vytvorenie špičkového webu z večera do rána a ako je možné, že sa nespomína ani jedna kauza Radičovej vlády. SaS totiž bola tej vlády súčasťou. A tak sa vraciam späť k otázke, ako chápu „boj proti korupcii“ ľudia v pozadí tejto aktivity. Podľa všetkého ako boj za stranícke záujmy SaS a umlčanie kritiky svojho pôsobenia vo vláde.

Všetci, čo poznajú prostredie NGO, vedia, že ak tam niekto roky bol šéfom a potom z funkcie odíde, tak tam vlastne ostane ako „poradca“ v tom lepšom prípade a ako šedá eminencia v tom častejšom. Politik SaS Martin Poliačik navyše z SDA ani len formálne neodišiel, do dnešného dňa je uvedený na webe ako oficiálny funkcionár organizácie (http://www.sda.sk/stranky/akreditovani-rozhodcovia). Takže tak, žiaden „Veľký protikorupčný pochod“, ale len ďalší z radu pokusov strán prihrievať si svoju politickú polievočku. Musím však uznať, že na rozdiel od Matovičovho letného cirkusu zvaného „bonapárty“ je toto sofistikované. Podnikateľ Igor M. totiž, ako vieme, vďaka kauzičke s kapelou Gipsy Daniel účinkujúcim štedro zaplatil. Zrejme z našich daní. Sulíkovci sa asi rozhodli investovať do budúcej generácie.

Matovič to dal na chrapúňa

21.04.2017

Niektorí sme to tušili, niektorí to vedeli. Dlho som nechápala prečo sa Igor Matovič správa v politike ako hulvát. Prečo má potrebu urážať politických oponentov a na základe poloprávd, viac »

Kiskov papalášizmus platíme všetci

22.02.2017

Pred pár dňami sa celý svet dozvedel, že Donald Trump na čele Spojených štátov sa môže daňovým poplatníkom pekne predražiť. Tri jeho cesty na Floridu už vyšli podľa odhadov na 10 miliónov viac »

Opoziční tragédi v rozklade

20.02.2017

Naše novinárske esá z denníka SME, z Týždňa, alebo Denníka N sa nám ešte pred pár týždňami pokúšali nahovoriť, že koalícia má problém a čo nevidieť sa rozpadne. Termín predčasné viac »

pohotovosť, lekárska pohotovostná služžba

Zoznam pohotovostí bude na poslednú chvíľu

24.06.2018 20:00

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť nekopíruje dnešný stav, je menšia.

súd, Pavol Rusko, Marián Kočner, prepustenie na slobodu

Rozhodne sa polícia prehľadať Kočnerov dom?

24.06.2018 19:42

Polícia sa môže pokúsiť o prehliadku. Špecializovaný trestný súd v prípade oboch obvinených rozhodol, že na koniec vyšetrovania budú čakať na slobode.

babiš

Babiš potvrdil, že na post ministra zahraničných vecí navrhne Pocheho

24.06.2018 17:58

Predseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že ak by Babiš nepredložil prezidentovi Pocheho nomináciu, išlo by o porušenie koaličnej zmluvy.

Euro, graf, peniaze

Clá na dovoz áut by výrazne poškodili EÚ aj USA

24.06.2018 17:01

Zavedenie ciel na dovoz áut do USA z EÚ by malo negatívny vplyv na obchod a poškodilo by takmer všetky členské štáty únie.

zuzananovotna23

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 262046x
Priemerná čítanosť článkov: 16378x

Autor blogu

Kategórie