Založ si blog

Matovič a Baštrnák ako siamské dvojčatá

Jasné, na prvé počutie je moje tvrdenie, že sú predseda OĽaNO Igor Matovič a kontroverzný podnikateľ Ladislav Baštrnák ako siamské dvojčatá prehnané. Ale, všetko je len a len o ich mediálnom obraze a našich osobných politických preferenciách. Spoločných znakov majú naozaj až príliš veľa, hlavne pokiaľ ide o ich podnikateľskú činnosť. Jedného však Monika Tódová z Denníka N a Grendelovi kamaráti “novinári” milujú, druhého nenávidia. Vlastne ani nie tak jeho, skôr jeho politických kamarátov. Pritom podobnosť medzi oboma pánmi je až do očí bijúca. 

Ich podnikateľská činnosť je pred nami v podstate zahalená tajomstvom. Jeden stavia, kupuje, predáva a čachruje s DPH, druhý má sieť regionálnych reklamných novín, klame na daniach a občas kúpi nejakú tú zmenku od chlapcov z J&T Private Equity Group. Mimochodom schránkovej firmy. Obaja majú na účtoch milióny a obaja zhodne tvrdia, že to nie je pravda. Jeden z nich obchoduje cez Tatra banku, druhý priamo cez J&T banku. Verejnosť nepozná daňové priznania ani jedného z nich. Ide o to, že otáznikov pri jednom aj pri druhom je toľko, že je vo verejnom záujme (slovami SaS a poslanca Rajtára a jeho asistenta) pozrieť, ako sú obaja na tom.

Jeden je predseda opozičnej strany a zároveň poslancom NR SR, druhý je prepojený priamo s predsedom vlády. Keď nebudeme presne menovať ktorý je ktorý, a tým zabránime automatickému vytvoreniu názoru na základe našich osobných či politických preferencií, rozdiel sa začne podozrivo stierať.

Jeden z nich všetok majetok prepísal na manželku. To často robia mafiáni, aby v prípade zatknutia im nebolo čo zhabať. Alebo aby sa pri povinnom zverejňovaní majetku z pozície verejného činiteľa ľudia ani náhodou nič nedozvedeli a nevideli rozdiel v príjmoch. Druhý nevie vysvetliť rozdiel v príjmoch na základe ním samotným zverejnených informácií.

Jeden sa dokáže brániť pred úspešným vyšetrením svojej činnosti prevodom firmy na bieleho koňa do domčeku nejakého starčeka, stratenom na vidieku. A rovnako sa stratí účtovníctvo. Druhý prepisuje firmu na bieleho koňa, a tiež stratí nečakane účtovníctvo, ktoré zapiera, no potom ho zázračne nájde u svojej starkej na povale. U jedného je to podľa Grendelových kamarátov novinárov prúser, u druhého nepozornosť a snaha jeho politických oponentov ho škandalozovať.

Obaja sú podozriví z čudných operácií ako obrať štát na daniach. Jeden cez rozobratý tlačiarenský stroj, ktorý nechal zložiť až na Slovensku. Stroj tak vraj mohol zaúčtovať ako náhradné diely, čo mu umožnilo vyšší odpočet z daní, než keby ho priviezol vcelku. Druhý si nechal vyplatiť nadmerný odpočet DPH z čudného obchodu s bytmi.

Obidvaja majú výhodu, že poznajú nejakých politikov. Jeden je kľúčový pre regionálne kampane, vďaka svojej sieti novín, a je kamarát s bývalým ministrom vnútra, dva roky bol vládny poslanec. Druhý ubytováva terajšieho ministra vnútra a predsedu vlády. Ani jeden nebol odsúdený.

Buďme spravodliví – nikto netuší, aká je pravda. Ale spoločných charakteristík majú viac ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prečo by sme teda mali v týchto kauzách veriť hociktorej strane a myslieť si, že sú zárukou lepšej budúcnosti ako tí druhí?

Matovič to dal na chrapúňa

21.04.2017

Niektorí sme to tušili, niektorí to vedeli. Dlho som nechápala prečo sa Igor Matovič správa v politike ako hulvát. Prečo má potrebu urážať politických oponentov a na základe poloprávd, viac »

Veľký protikorupčný pochod alebo SaS-kárske divadielko?

17.04.2017

Na Facebooku som bola od viacerých známych pozvaná na akýsi „Veľký protikorupčný pochod“. Som za to, aby sa bojovalo proti korupcii (a nie s ňou), chcela som však vedieť o čo konkrétne viac »

Kiskov papalášizmus platíme všetci

22.02.2017

Pred pár dňami sa celý svet dozvedel, že Donald Trump na čele Spojených štátov sa môže daňovým poplatníkom pekne predražiť. Tri jeho cesty na Floridu už vyšli podľa odhadov na 10 miliónov viac »

Steve Mnuchin

Minister Mnuchin: Trump sa chce vyhnúť jadrovej vojne s KĽDR

25.09.2017 00:01

V KĽDR v nedeľu demonštrovali tisíce Severokórejčanov na podporu svojho vodcu Kim Čong-una.

Angela Merkelová

Nemeckí odborníci: AfD sedí pri vládnom stole, v kampani bolo cítiť hnev a napätie

24.09.2017 21:07

"Merkelová aj teraz v kampani robila to, čo robí vždy. Snažila sa zostať taká vágna, ako sa len dá,“ pripomenul pre Pravdu Christian Schweiger z univerzity v Chemnitzi.

sns, slovenska narodna strana, danko

Pokles preferencií SNS: Strana podľa politológov platí za Dankove chyby

24.09.2017 20:00

Koaličná kríza vyprovokovaná šéfom koaličnej SNS Andrejom Dankom prináša národniarom neželaný vedľajší efekt.

Diaľnice

Diaľničiari potrebujú na nové stavby 510 miliónov eur navyše

24.09.2017 19:35

Vyše pol miliardy eur diaľničiari potrebujú do konca funkčného obdobia súčasnej vlády nad rámec predpokladaného štátneho rozpočtu.

zuzananovotna23

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 257233x
Priemerná čítanosť článkov: 16077x

Autor blogu

Kategórie